Široká veřejnost může od dnešního dne podpořit svou oblíbenou rodinnou firmu v soutěži Equa bank Rodinná firma roku, kterou pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Hlasovat lze až do půlnoci 31. října letošního roku. Kromě možnosti spolupodílet se na rozhodování o udělení Ceny veřejnosti má každý hlasující šanci vyhrát luxusní hodinky tradiční české značky PRIM. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen proběhne 15. listopadu, v Den podnikatelů České republiky. Generálním partnerem soutěže je Equa bank a partnery jsou LeasePlan GO, Deloitte a Amway.

Hlasování o Cenu veřejnosti probíhá ve dnech od 17. 10. do půlnoci 31. 10. 2016 na www.rodinnafirmaroku.cz. Každý dle svého uvážení může přidělit hlas jedné z deseti firem, jež postoupily do užšího výběru. Hlasující s pořadovým číslem 100 navíc získá luxusní hodinky PRIM. Stejnou cenou bude obdarována i vítězná firma.

Deset firem pro hlasování veřejnosti vybrala ze všech obdržených přihlášek odborná porota, a to na základě souboru ekonomických, ale i neekonomických kritérií, jako jsou například růst obratu v posledních pěti letech, příspěvek k zaměstnanosti v regionu (počet zaměstnanců), počet generací vlastníka zapojených do podnikání, politika sociální odpovědnosti aj.

„Hlasování veřejnosti považuji za nesmírně důležité. Rodinné firmy je totiž nutné vnímat v celospolečenském kontextu. Jsou vzorem pro začínající podnikatele, vizitkou regionů a nositeli tradic. Investice do rodinných firem jsou trvalé, nelze předpokládat, že budou zmařeny jejich přesunutím třeba do Asie. Je proto třeba přesvědčit širokou veřejnost, že jejich podpora dává smysl,“ říká Karel Havlíček, předseda představenstva AMSP ČR.

„V loňském ročníku této soutěže jsme si potvrdili, že rodinné firmy nejsou veřejnosti lhostejné, proto jsme se i letos rozhodli pokračovat v hlasování o Cenu veřejnosti,“ říká Luboš Janoušek, ředitel prodeje segmentu malých a středních podniků Equa bank.


Nominované společnosti pro hlasování o Cenu veřejnosti 2016:


AKSAMITE spol. s r.o.

Historie firmy AKSAMITE se začala psát kolem roku 1990, kdy manželé Bláhovi získali v restituci zpustlý statek v Liderovicích na Táborsku. V té době spolužák Vladimíra Bláhy sháněl prostory pro montáž sedacích souprav německého producenta. Obrátil se tedy na svého kamaráda s dotazem, zda-li má zájem o spolupráci a pan Bláha souhlasil. Partnerství s německou firmou zakrátko skončilo a manželé Bláhovi se rozhodli podnikat sami pod značkou AKSAMITE. V současné době firmu vede Hana Bláhová. Bez nadsázky můžeme společnost AKSAMITE označit za jednoho z největších výrobců čalouněného nábytku na českém trhu. Výrobní program je tvořen širokou nabídkou sedacích souprav, postelí, matrací a roštů. Každý výrobek vzniká na objednávku podle katalogu a pro konkrétního zákazníka. Výrobky firmy AKSAMITE nacházejí uplatnění také na slovenském trhu. Společnost zaměstnává 80 pracovníků včetně zdravotně postižených. AKSAMITE je zakládajícím členem Cechem čalouníků a dekoratérů, Asociace českých nábytkářů a Klastru českých nábytkářů.

Více informací na: www.aksamite.cz.

BEZNOSKA, s.r.o.

Výrobu nástrojů a implantátů pro kostní chirurgii zajišťovala do roku 1991 společnost POLDI SONP v Kladně, konkrétně samostatná dílna „Chirurgie“. Rok předtím však odchází z tohoto oddělení Stanislav Beznoska do starobního důchodu, aby se neplánovaně o rok později, tedy v roce 1991, zúčastnil privatizačního procesu tohoto závodu. Ve svém projektu zúročil mnohaleté zkušenosti z řídicí pozice, a tak právem zvítězil. Začátkem roku 1992 zakládá nynější firmu BEZNOSKA, která převzala veškerý stávající majetek bývalé „Chirurgie“, včetně výrobního programu i všech zaměstnanců. V samotných počátcích provozu firmy bylo třeba vybudovat nový obchodní a ekonomický úsek, vývojovou konstrukci a logistiku. Na přelomu milénia byla v Kročehlavech postavena nová správní budova. Aktuální výrobní sortiment tvoří implantáty, nástroje a operační pomůcky určené pro potřeby ortopedie a traumatologie. Na vývoji produktů se podílejí přední odborníci z řad lékařů i metalurgů. Výsledkem jejich spolupráce je i několik patentů. Firma BEZNOSKA je aktivní nejen v mnoha evropských zemích, ale například i v Libanonu. Celkový počet zaměstnanců překonal pomyslnou hranici jednoho sta pracovníků. V současné době v podniku působí čtyři členové jeho rodiny. Zeť a mladší dcera pana Beznosky vykonávají funkci jednatelů a oba vnuci se rovněž podílejí na řízení firmy.

Více informací na: www.beznoska.cz.

Centrin CZ s.r.o.

Společnost Centrin založila Helena Franclová v reakci na nedostatečnou péči o klienty v léčebně dlouhodobě nemocných a později také v domově pro seniory, kde navštěvovala své prarodiče. Rozhodla se tak otevřít vlastní soukromé pobytové zařízení pro seniory. Tehdy jí bylo teprve 23 let. Při startu svého podnikání čerpala ze zkušeností svých rodičů. V současné době je jednatelkou a majitelkou společnosti, svou maminku pověřila řízením všech tří dosavadních zařízení, zatímco otec vykonává funkci technického ředitele. Služeb dvou domovů pro seniory a domova se zvláštním režimem ve Zruči nad Sázavou, Praze a Unhošti v současné době využívá téměř 300 uživatelů. Centrin aktivně spolupracuje s osobami se zdravotním postižením a podporuje pracovní zařazení osob s mentálním i tělesným omezením. Mgr. et Bc. Helena Franclová, DiS. je držitelkou titulu Výjimečná podnikatelka, který jí byl udělen před čtyřmi lety v rámci soutěže Ocenění českých podnikatelek. K získání tohoto ocenění bezesporu přispěl společenský a sociální přínos jejího podnikatelského úsilí. Celkem společnost zaměstnává 194 pracovníků.

Více informací na: www.centrin.cz.

EBAS spol. s r.o.

Před 25 lety byla v Benešově u Prahy založena firma EBAS, která se věnovala několika oborům zpracovatelského průmyslu. Jejími zakladateli byli Antonín Sahula a Ing. Eduard Babor. Koncem 90. let se firmě přestalo podnikatelsky dařit a v roce 1998 velmi zadluženou firmu Ing. Eduard Babor opustil. Pan Antonín Sahula se stal jediným vlastníkem. Přizval do firmy své dva syny a společně s nimi se mu podařilo firmu oddlužit a zachránit. Dnes EBAS působí výhradně v oboru zpracování kovů. Široká škála výlisků, výtažků a svařenců z oceli, z nerezu, pozinkovaného plechu, ale i zinku a mosazi nachází uplatnění nejen v Evropě, ale také v Asii, Austrálii a ve Spojených státech. Antonína Sahulu kromě jeho dvou synů doplňuje ve firmě také jeho manželka, bratr a na letních brigádách sbírá své první pracovní zkušenosti i nejstarší vnuk. Nyní firma zaměstnává 78 kmenových a 10 agenturních pracovníků.

Více informací na: www.ebas.cz.

GUMEX, spol. s r.o.

Firmu založil před 23 lety Jan Sedláček spolu se třemi známými poté, co jejich zaměstnavatel ukončil činnost. Zpočátku prodávali gumové hadice v garáži. Postupem času z firmy odcházeli společníci, až v roce 1999 byl jediným majitelem právě Jan Sedláček. Do rodinného podnikání se zapojily také děti. V roce 1994 přišel do firmy jako expedient syn Libor, který nyní pracuje jako marketingový ředitel. O rok později nastoupil Dušan, nynější výkonný ředitel, a po ukončení průmyslové školy dcera Jana, která je personalistkou. Možnost podílet se na řízení podniku jednohlasně považují za to největší, co jim v životě otec mohl nabídnout. Firma je dnes považována za špičku v oboru průmyslových hadic a těsnění na míru. Za úspěchem GUMEXU stojí především profesionalita zaměstnanců a týmová spolupráce. Typickým zákazníkem jsou strojírenské firmy. GUMEX zaměstnává v provozovnách ve Strážnici, Brně a Praze 100 lidí; dalších 35 pak na Slovensku, konkrétně v Bratislavě, Žilině a Košicích.

Více informací na: www.gumex.cz.

Navláčil stavební firma, s.r.o.

Přesně před 20 lety na popud návštěvy belgických přátel, kteří vlastnili rodinnou stavební firmu, se Martin Navláčil st. rozhodl podnikat také v tomto odvětví. Ve společnosti působí nejen jeho tři synové, ale také širší rodina, a to na různých pozicích. Ještě před šesti lety firma zaměstnávala 50 zaměstnanců a realizovala především výstavbu rodinných domů. V té době přišel do firmy nejmladší syn Martin a začal se více věnovat obchodu a oslovovat investory větších projektů. Ve svém snažení byl velice úspěšný, což deklaruje zisk několika ocenění v mnoha profesních soutěžích. K tomu jim dopomáhá již 190 zaměstnanců. Pan Navláčil st. uvažuje o předání firmy svým potomkům v horizontu dvou let.

Více informací na: www.navlacil.cz.

Ollies dorty s.r.o.

V roce 1999 založila doslova „na koleně“ svou cukrářskou firmu Olga Gondková se svým manželem Ivem. První motivací si bylo přivydělat a zkusit vytvořit dezerty z pečlivě vybraných surovin na svou dobu neobvyklým postupem, a to vše v kuchyni svého panelákového bytu. Zájem klientů byl tak značný, že bylo rozhodnuto o strategickém růstu firmy, což si vyžádalo otevření nové výrobny s vlastní prodejnou. V tomto okamžiku přicházejí do společnosti děti zakladatelů, kteří pro úspěch rodinné firmy byly ochotny zanechat studií na vysoké škole. V současné době jsou v provozu 3 cukrárny a jedno bistro. Výrobu cukrářských výrobků doplňují cateringové služby. Produkty společnosti Ollies si získaly oblibu i za hranicemi Moravskoslezského kraje, a to na Slovensku a v Polsku. Součástí firmy je samostatné oddělení, které se stará o sponzorské a podpůrné aktivity v oblasti kultury a sportu. Celkový počet zaměstnanců se vyšplhal na úctyhodné číslo 88.

Více informací na: www.ollies.cz.

PROINTEPO – Střední škola, Základní škola a Mateřská škola s.r.o.

V roce 1994 založila Jarmila Karpašová v Hradci Králové centrum PROINTEPO. Toto ojedinělé zařízení poskytuje komplexní výchovně vzdělávací, zdravotně sociální a poradenské služby. Je určeno dětem a mládeži od 2 do 26 let s tělesným a kombinovaným postižením z celého Královéhradeckého kraje. Komplexní služby zahrnují mateřskou školu, základní školu, střední školu praktickou, pedagogickou a osobní asistenci, fyzioterapeutické, ergoterapeutické, logopedické a psychologické služby. PROINTEPO navštěvuje denně 62 dětí a žáků, poradenských služeb využívá dalších 400 klientů. Terapie, které zde děti využívají, jsou zdarma – jsou hrazené zdravotními pojišťovnami. Celý tým PROINTEPA tvoří 47 zaměstnanců. Centrum je otevřeno široké veřejnosti – umožňuje praxe SŠ a VŠ studentům, již od roku 2005 pořádá akreditované kurzy pro asistenty pedagoga a organizuje různé kulturní akce. Úsilí Jarmily Karpašové, její matky a dcery bylo mimo jiné oceněno udělením Řádu Královny Elišky Přemyslovny v Parlamentu České republiky, umístěním v soutěži Ocenění českých podnikatelek a ziskem prvního místa za poskytování sociálních služeb – ocenění veřejnosti.

Více informací naleznete na: www.prointepo.org.

PROWORK spol. s r.o.

V polovině devadesátých let se Petr Havlena rozhodl podnikat, k čemuž ho vedla, podle jeho slov, touha po finanční nezávislosti. Prvním sortimentem firmy PROWORK se staly kancelářské židle a křesla, konferenční křesílka a lavice. Pan Havlena se však musel vypořádat s mnoha úskalími, například když jeho firmu v Krnově v roce 1998 zasáhly devastující záplavy. Za dalších osm let si při autonehodě poranil záda a od té doby trpěl velkými problémy při sezení. Ačkoli se tato událost může jevit značně pesimisticky, v podnikání pana Havleny představovala zásadní zlom. Při pravidelných návštěvách rehabilitačního centra mu bylo danou fyzioterapeutkou vytčeno, že ačkoli je úspěšným konstruktérem židlí, jeho výrobky jsou ergonomicky nedostatečné. Tímto okamžikem byla zahájena intenzivní spolupráce s fyzioterapeuty na vývoji židle, která bude respektovat zásady zdravého sezení a hlavně bude dostupná pro lidi každého vzrůstu. Výsledkem této kooperace je unikátní patentovaná židle THERAPIA, která pomohla již více než 10 000 zákazníkům v ČR i Evropě v prevenci a řešení bolestivých stavů zad. Není bez zajímavosti, že inovovaná židle THERAPIA získala cenu Czech Grand Design. V rodinném podniku Petra Havleny pomáhá dalších 18 zaměstnanců, včetně sestry, dcery, syna a snachy.

Více informací na: www.prowork.cz.

ZELENKA Czech Republic s.r.o.

Po pádu železné opony se mnoho tuzemských firem rozhodlo expandovat na západní trhy. V tomto záměru jim bránila především neznalost cizích jazyků. Na nově vzniklou situaci promptně zareagoval Zbyněk Zelenka a založil překladatelskou agenturu. Do podnikání zaangažoval také svou ženu Věru a své děti – Romana a Ivu. Právě zapojení dětí do podnikání se později ukázalo jako prozíravý nápad, stejně tak i následné předání vedení firmy do rukou syna. Více než 6 200 překladatelů a tlumočníků z celého světa překládá do 120 jazyků pro celou řadu významných nadnárodních firem. Překladatelská agentura ZELENKA také dlouhodobě myslí na potřebné formou příspěvků charitativním a jinak společensky prospěšným organizacím.

Více informací na: www.zelenka.cz.

 

Více informací o soutěži Equa bank Rodinná firma roku se dozvíte na webových stránkách: www.rodinnafirmaroku.cz.