Plošné testování zaměstnanců ve firmách

Vláda na svém brífinku 25.2.2021 večer oznámila, že od 1. března 2021 se spouští plošné testování zaměstnanců ve firmách. Bude se vztahovat na podniky i OSVČ. Podnik/OSVČ si na dobrovolné bázi vybere dodavatele testu ze seznamu schválených výjimek pro antigenní testy na webu MZDR ZDE. Tyto testy bude možné provádět bez asistence zdravotníka.

Od dodavatele libovolný počet testů nakoupí. Následně jsou testy provedeny a tento postup bude doprovázen jednoduchou administrativou. Na konci měsíce budou proplaceny 4 testy/os. za měsíc, a to v částce 60,- Kč/test u příslušné zdravotní pojišťovny, tj. max. 240,- Kč/os./měs. Lze nadále využívat i mechanismus testování s asistencí zdravotníka každé 3 dny zdarma. Ca po 3-4 týdnech plánuje vláda zavést testování jako povinné.

Izolace a karanténa nově 14 dní

Z důvodu agresivnějších forem koronavirových mutací se zavádí 14ti denní izolace a karanténa (dosud bylo 10 dní). V 1.březnovém týdnu se očekává nárůst zátěže nemocnic, o pomoc bylo požádáno Německo a Polsko.

Od 1.3.2021 pouze respirátor FFP2 (nikoli 2 chirurgické roušky).

Zaměstnavatelé jsou povinni vybavit své zaměstnance na pracovištích ochrannými prostředky.

Vláda avizuje uzavření MŠ, ZŠ, speciálních škol i dětských skupin, dále i omezení obchodu a služeb vč. zákazu pohybu mezi okresy, a to na 3 týdny. Toto opatření je předmětem dalších jednání.