Od 24. května budeme moci využívat již aplikaci první dávky a uplynutí již tří týdnů od této dávky jako určitou ochranu. Ta bude ekvivalentní testům antigenním, PCR i prodělání choroby,” uvedl v pátek 21. 5. 2021 ministr zdravotnictví Petr Arenberger. S jednou dávkou tak budou moci lidé nově například na zahrádku restaurace, jejíž návštěva je podle vlády možná pouze s testem, po prodělání nemoci nebo po očkování.

Prokazovat bezinfekčnost musí Češi také třeba na hromadných kulturních či sportovních akcích, při využívání různých služeb nebo při návštěvách v nemocnicích.

Kabinet kromě toho prodloužil také dobu, po kterou je člověk oficiálně chráněn po prodělání covidu, a to z 90 na 180 dnů.

K očkování se ale budou moci lidé hlásit po 90 dnech.

O hrazení testů na koronavirus bude vláda jednat v pondělí 24. 5. 2021. Zvažuje dva PCR testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění měsíčně a v červnu ještě čtyři antigenní testy. V současné době má každý nárok na antigenní test jednou za tři dny.

Lidé mladší 40 let, kteří se až na vybrané skupiny zatím ještě nemohou nechat očkovat, a budou chtít jít třeba ke kadeřníkovi nebo na koncert, si tak budou muset testy zřejmě hradit sami.