Je jedno, proč přemýšlíte o tom, jak začít podnikat. Základní otázka je jen jedna: Chcete ve svém podnikání mít úspěch, nebo stěží fungovat a v horším případě zkrachovat? Myslíte si, že je to hloupá otázka, protože každý přece chce v podnikání uspět?

Jak je tedy možné, že jezdím po firmách jako poradce pro management, kouč a lektor a stále dokola se setkávám s podnikateli, kteří dělají takové kroky, které jim následně působí velké potíže? Jejich firmy často existují i řadu let. Přesto při hledání způsobu jak zlepšit firmu objevujeme příčiny potíží, které jsou firmám dány do vínku již při jejich zakládání. Přitom by bylo mnohem jednodušší na začátku řešit, jak založit firmu! Postup je vyzkoušený a fungující. Jde o to zjistit zda, případně do jaké míry je vaše přesvědčení o správnosti postupu opravdu správné. A podle výsledků udělat potřebné změny hned na začátku!

Jak založit firmu (opravdu dobrou firmu)?


1) Kam kráčíte

Na úvod se zamyslete nad svojí osobní vizí. Máte ji vůbec? Pokud ne, tak si položte alespoň tyto dvě základní otázky:

Kam směřuji? (kde chci být za 5, 10, 15 let)

Čeho chci dosáhnout? (proč chci podnikat)

Odpovědi by vám měly pomoci stanovit vlastní vizi a ujasnit si, zda je podnikání opravdu vaší vizí, nebo ve skutečnosti někoho jiného (rodičů, partnerů, kamarádů).

Pokud zjistíte, že začít podnikat vlastně není vaše vize, pak si rozmyslete, zda do toho jít.

Podnikání není pro každého. Je to styl života a stejně jako v životě, je v něm vždy něco za něco. Získáte určitou svobodu, nezávislost možnost seberealizace a růstu. Na druhou stranu to je docela velké riziko. Každé chybné rozhodnutí pocítíte na vlastní kůži a to i finančně. Problémy by pro vás měly být výzvou a ne překážkou. K tomu to chce sebedůvěru, nápad, zodpovědnost, výdrž, kus štěstí a také by vás to mělo bavit – budete muset svému podnikání věnovat spoustu času!


2) Sobecký pohled na věc

Pokud stále uvažujete jak začít podnikat, pak zvažte, zda budete podnikat sami, s více lidmi, nebo se dokonce rozhodnete pro založení firmy. Pokud budete podnikat sami, tak to máte jednodušší v tom, že za chyby budete odpovědni jen vy sami. To složitější je, že budete na vše sami – budete si sami shánět zakázky a sami je budete realizovat. Nikdo vám s tím nepomůže. I motivovat se budete muset sami. Udělat práci, do které se mi nechce, správně si rozdělit pracovní a soukromou část. Nejhorší to bývá, pokud budete pracovat doma. Zvažte také svoje nároky na volný čas (sport, zábava, kamarádi, atd.). To vše budete muset pro zdar podnikání omezit. Možná patříte do druhé skupiny. Tam jsou lidé, pro něž dost není nikdy dost. Proto se honí za dalšími a dalšími zakázkami a zapomenou na život. A jednou zjistí, že jsou sami, i když mají rodinu! V tom je ta odvrácená strana svobody (podnikání). Záleží jen na vás a vašem přístupu...


3) Lidé kolem vás

Pokud se rozhodnete pro spolupráci s více lidmi, nebo pro založení firmy, pak je zcela zásadní výběr lidí. Často do toho spolu jdou příbuzní nebo přátelé. To je sice velmi výhodné – znáte se a nemusíte nikoho pracně hledat. Ale jsou osoby, o kterých uvažujete opravdu vhodné do podnikání a navíc do podnikání s vámi? Zde nestačí, že si lidsky rozumíte, ale ani že se doplňujete profesně (obchodník, technolog, ekonom, atd.). To je jen základ. V podnikání přijdou situace, které jste nikdy předtím nezažili. Budete schopni se domluvit na důležitých věcech, na které budete mít rozdílné názory? Zde bývají často kamarádské, nebo dokonce příbuzenské vztahy spíš přítěží. To, co oceňujeme na výletě nebo v restauraci nemusí být zdaleka tak skvělé při rozhodování ve firmě. Již stanovení míry rozhodovacích pravomocí může být základem budoucích sporů. A k tomu různé přístupy k práci, penězům, zodpovědnosti, atd., které jsou dány různými povahovými typy. Je jasné, že pro ekonoma je lepší, když je analytik. Pokud ale má vycházet s expresivním člověkem, tak to bude při potřebě plnit termíny nejspíš dělat velké problémy. Pokud bude mít vycházet s tahounem, tak bude předmětem sváru míra rychlosti rozhodování a provádění činností. No a s přátelským budou mít odlišné názory na prezentování firmy. Pro představu jsem vybral vždy jen jednu z možných oblastí, kde vznikají spory mezi jednotlivými typy lidí. Podstatné je, abyste se dokázali ve své povahové různosti doplňovat a zároveň tolerovat!

Když se dlouho dělají kompromisy, tak úvodní zápal nahradí frustrace a nízká míra zainteresovanosti. A najednou se manželé nenávidí a sourozenci si závidí...

Velice pečlivě zvažte, s kým do podnikání půjdete!


4) Podnikatelský záměr

Vypracování podnikatelského záměru by vám mělo pomoci v rozhodování, zda podnikat, nebo radši ne. Pokuste se o co největší pravdivost a objektivitu informací. Řešit byste měli: strategickou vizi, strategické plánování, svůj produkt (službu), konkurenční prostředí, vlastní zákazníky, cenovou politiku, místo podnikání a distribuci a propagaci. Správně zpracovaný podnikatelský záměr by vám měl odpovědět na otázky:

Jak vysokou finanční částku budu potřebovat na rozjezd podnikání?Kdy lze očekávat návratnost vložených finančních prostředků?Za jakých podmínek mi je produkt (služba), se kterým chci podnikat schopen zajistit dostatečné příjmy?

Nalezení odpovědi na tyto otázky není snadné, ale je možné. Jen to řada lidí, často ke své škodě, neudělá. Důvody mohou být různé, ale často jsou „jen“ hluboce přesvědčeni, že to musí fungovat...

Pokuste se vypracovat SWOT analýzu. Využijte k tomu techniky klasického výzkumu trhu. Přijde vás to sice na nějaké peníze, ale můžete tak ušetřit mnohonásobně více v případě, že v dobré víře zvolíte nesprávný postup. O ušetřených starostech v budoucnosti ani nemluvě!

Výsledky, ke kterým se dopracujete, doporučuji upravit následovně: výše vstupních investic + 10%, předpokládaný termín návratnosti vstupních investic + 10%, výše nákladů + 10%, výše očekávaných příjmů – 10%. Pokud i pak budou mít vaše předpokládané výsledky výrazně plusové hodnoty, tak máte velký předpoklad pro úspěch!

Nejste si jisti, zda to zvládnete? Je tady možnost poradenství, koučování a nebo kombinace obou technik.


5) Organizační struktura

Na začátku budete mít asi jen pár spolupracovníků. Přesto Vám doporučuji vytvořit organizační strukturu spojenou s popisy práce, včetně jednoznačného stanovení pravomocí a odpovědnosti. Zjistíte tak, jaké činnost potřebujete dělat a s kolika lidmi. Podle popisů práce lze také provádět hodnocení výkonu. Navíc tím nastavíte pravidla do budoucnosti!


6) Technika a prostory

Zde mám jen dvě doporučení:

Technika je jen berlička, o kterou se můžete opřít, ale sama za vás nic neudělá! Pokud potřebujete znalosti a dovednosti, tak je nejdřív získejte a až potom řešte, jak začít podnikat!Při zvažování o nákupu PC, kopírky, ale i nájmu prostor, atd. vždy zvolte radši o něco větší a rychlejší, než s čím počítáte. Vyhnete se tak klasickému problému s nedostatečným výkonem (kapacitou) při prvním zvýšení objemu prací.


Pro teenagery

Asi jste již slyšeli výrok: „Nevěř nikomu nad třicet let!“ nebo: „Vrať se do hrobu!“ Je to na vás, ale zvažujete jak začít podnikat. Jak je uvedeno výše, tak v podnikání každou chybu zaplatíte z vlastní kapsy. Každá rada je tedy dobrá. Moudrost přichází se zkušenostmi a tak dobrou radu můžete dostat jen od zkušeného člověka. Nezavírejte se proto před myšlenkami jiných jenom proto, že jsou starší než vy!

Pro seniory

Rozhodujete se jak začít podnikat ve zralém věku. Máte proto předpoklady zvážit pro a proti. Dožíváme se stále vyššího věku a zdravotní péče nám umožňuje být aktivními i v pokročilém věku. Znám třicetileté starce a sedmdesátileté mladíky. Záleží na každém z nás. Dost toho lze ovlivnit správným životním stylem (pohyb a životospráva). Přesto patří k životu to, že ve věku nad 55 let lidi již ledacos bolí, již nejsou tak rychlí jako dřív, atd. Nenechte se ovlivnit svými negativními pocity. Jen podle nich upravte svoje představy! Na každodenní cestování, případně fyzicky náročnou práci si najměte někoho, kdo to zvládne. Místo trhání rekordů v počtu uskutečněných schůzek, převezeného zboží atd. využijte svoje bohaté zkušenosti a veďte druhé k úspěchu!

Pro ženy

Milé dámy, budoucí podnikatelky. Neurazte se, že jsem vás nechal až na konec. Na konec přece patří to nejlepší! Když jsem v roce 1991 začínal s podnikáním, tak to bylo čistě mužské prostředí. Dnes podniká čím dál víc žen. Přes všechny pokusy o rovnoprávnost ve společnosti stále přetrvává tradiční rozdělení na ženské a mužské role. Proto každá žena podnikatelka, která to zvládá, zaslouží uznání! Slyšely jste řeči jako: „Žena musí udělat dvakrát tolik práce než muž, aby byla považována alespoň z poloviny za stejně dobrou!“? Řeči se vedou a voda teče... V podnikání se platí za kvalitu. Každý občas narazíme na někoho s předsudky podle pohlaví, věku, vzdělání, atd. Nenechte se vyvést z míry takovou nespravedlností. Soustřeďte se na to, v čem jste dobré a jděte si za svým. Nikdo neuspěje ve všech případech! A tak vážené dámy, zůstaňte samy sebou. Nemusíte se chovat jako muži, ani nemusíte být superženou! Jen, pokud to potřebujete, ovládněte svoje emoce. Pláč a hysterie nevedou k získání důvěry ani uznání. Doporučuji vám navštívit stánky: www.podnikavazena.cz, kde můžete získat nejen informace, ale možná i finanční prostředky na založení firmy a rozjezd podnikání.


Témata, která by vás také mohla zajímat:

  • Benchmarking jako základ učení se od lepších - http://benchmarking.webmium.com/
  • Kdy mají kurzy a školení (firemní vzdělávání) smysl - http://kurzyaskoleni.webmium.com/
  • Mediace sporů ve firmách - http://mediacesporu.webmium.com/

 

Karel Viták
poradce pro management,
certifikovaný lektor a kouč
www.jak-zlepsit-firmu.com