Rodinnému podnikání se v ČR daří. Dvě třetiny majitelů rodinných firem se ale hodlají v následujících pěti letech zaměřit na předání podniku někomu z rodiny. Jedna třetina rodinných firem je přitom již ve fázi předávání. Firmy si zároveň uvědomují, že celý proces předání firmy není krátkodobý proces – téměř polovina vlastníků počítá s tím, že tento proces zabere více než dva roky. Vyplývá to z průzkumu mezi rodinnými firmami, který zahajuje již 5. ročník soutěže Equa bank Rodinná firma roku 2016.

Soutěž pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) ve spolupráci s generálním partnerem Equa bank a za podpory společností Deloitte, LeasePlan GO a letos nově i Amway. Tradiční průzkum zpracovala agentura Ipsos.

Tradiční průzkum mezi čtyřmi stovkami rodinných firem připravila pro AMSP ČR agentura Ipsos. Ukazuje se, že rodinným firmám se v České republice daří dobře. Více než polovina z nich očekává v následujících letech růst tržeb, naopak poklesu se obává jen každá desátá firma. Právě status rodinné firmy je podle dvou třetin z nich jejich hlavní konkurenční výhodou. Mimo jiné také proto, že spolupráce s rodinnými podniky budí u dodavatelů, odběratelů, zaměstnanců nebo bankéřů větší důvěru. O tom je přesvědčena téměř polovina rodinných firem. Přesto, pokud by majitelé těchto firem dostali výhodnou nabídku, 6 z 10 by bylo ochotno svůj rodinný podnik prodat.Pouze pro necelou třetinu nepřipadá prodej firmy v úvahu.

Libor Musil, člen představenstva AMSP ČR, odpovědný za rodinné podnikání a sám majitel rodinné firmy LIKO-S k tomu uvádí: „Majitelé českých rodinných firem jsou pod velkým tlakem. Většinou jsou ve věku 50 plus a řeší svůj nejdůležitější projekt - nástupnictví. Po letech tvrdé práce zjišťují, že jejich potomci často nejsou na převzetí připraveni. Zjišťují, že jejich děti jsou pracovité, odhodlané, ale většinou teoreticky nepřipravené převzít otěže firmy a plnou odpovědnost. Rodiny tak řeší mnoho konfliktních situací. K tomu přichází masivní tlak od některých bank a poradců, tlačících na prodej firem. AMSP ČR na tuto situaci reaguje organizováním kulatých diskusních stolů pro majitele a následovníky, vydáváme první publikaci o řízení rodinných firem, pořádáme hlavní soutěž o rodinnou firmu roku a připravujeme zavést pojem rodinná firma do legislativy. Jde nám o to, aby majitelé rodinných firem byli motivováni předat svůj majetek dalším generacím českých podnikajících rodin. 

Největší prioritou do pro budoucnost podnikání zůstává pro většinu oslovených firem podobně jako v minulém roce udržení dobrých zaměstnanců, tento aspekt ale na rozdíl od loňska vnímá většina firem jako naprosto prioritní.  Personální otázky vůbec patří mezi klíčové oblasti v rámci rodinného podnikání. Průzkum ukázal, že náboru zaměstnanců, kteří nejsou členy rodiny, se majitelé nebrání, avšak zároveň ho označují za největší problém. Stejně jako motivaci takových lidí. Tu vnímají podobně za problematičtější než motivaci rodinných pracovníků.


U příležitosti zveřejnění průzkumu startuje každoročně i soutěž Equa bank Rodinná firma roku. 
Letos se do něj firmy mohou přihlásit od 25. května až do 30. září 2016.

„Pozice rodinných firem se na českém trhu stále více upevňuje a dále rozvíjí. To je také důvod, proč pořádáme soutěž Equa bank Rodinná firma roku. Chceme firmám pomoci v dalším růstu, ocenit ty nejlepší, motivovat je do další práce a v neposlední řadě i upozornit širokou veřejnost na existenci a výhody podobných podniků,“ uvádí Luboš Janoušek, ředitel rozvoje obchodu firemního bankovnictví Equa bank, která je generálním partnerem soutěže EBRFR.

Vítěze soutěže Equa bank Rodinná firma roku 2016 vybírá odborná porota na základě souboru ekonomických, ale i neekonomických kritérií, jako je například růst obratu v posledních pěti letech, příspěvek k zaměstnanosti v regionu (počet zaměstnanců), počet generací vlastníka zapojených do podnikání, politika sociální odpovědnosti, aj. Od roku 2014 si vítěze vybírá také veřejnost, a to v kategorii Cena veřejnosti. Více informací o hlasování veřejnosti a soutěži Equa bank Rodinná firma roku se dozvíte na webových stránkách: www.rodinnafirmaroku.cz.

Loňským celkovým vítězem se stala společnost KOMFI spol. s.r.o., která je předním výrobcem jednoúčelových a polygrafických strojů. „Rodinné podnikání si stoprocentně zaslouží svou pozornost a v mnoha případech je při komunikaci s externími partnery vnímáno velmi pozitivně. Velmi oceňujeme, že v České republice existuje soutěž jako Equa bank Rodinná firma roku, která rodinné podnikání každoročně podporuje. Ocenění z loňského roku si velmi vážíme a věříme, že nám pomůže v dalším budování a šíření dobrého jména naší firmy,“ říká Karel Matějček, zakladatel, jednatel a generální ředitel společnosti KOMFI spol. s.r.o.

 

Harmonogram 5. ročníku soutěže Equa bank Rodinná firma roku (EBRFR):

 25. 5. 2016

Zahájení dalšího ročníku EBRFR

 25.5. 2016 – 30.9.2016

Přihlašování firem do soutěže

 1. polovina října 2016     

Výběr vítězů odbornou porotou a výběr 10 firem pro hlasování veřejnosti

17.10.2016 – 31.10. 2016

Hlasování veřejnosti

15.11.2016

Den podnikatelů ČR - slavnostní vyhlášení vítězů EBRFR 2015 a Ceny veřejnosti


Výsledky průzkumu vznikly na základě dotazování mezi 400 podnikatelskými subjekty ze segmentu malých a středních podniků z řad rodinných firem do 250 zaměstnanců, a to z oborů výroba, obchod a služby ze všech regionů České republiky. Šetření provedla agentura na výzkum trhu IPSOS s.r.o.


Celá tisková zpráva ke stažení zde:
TZ_2016_05_25_Rodinne_firmy_zahajily_generacni_vymenu.docTZ_2016_05_25_Rodinne_firmy_zahajily_generacni_vymenu.doc (339,00 KB) 

Průzkum ke stažení zde:
Pruzkum_Rodinne_firmy_25_5_2016.pptxPruzkum_Rodinne_firmy_25_5_2016.pptx (1,34 MB) 


AMSPEquaDeloitteAmwayLPGO