Na dnešní (24.3.2020) tiskové konferenci uvedl náměstek ministra zdravotnictví a hlavní epidemiolog prof. Roman Prymula, že distribuce ochranných pomůcek jde přímo na kraje, kde je stanoven způsob distribuce jednotlivým složkám, avšak není ze strany krajů vždy dodržován – ochranné pomůcky jsou přerozdělovány jinak. Apeloval na kraje a dodržování pravidel a připomněl, že dopravu ochranných pomůcek na kraje zajišťuje stát zdarma.

Dalším tématem bylo nošení respirátorů s ventilem, které prof. Prymula rozhodně nedoporučuje pro širokou veřejnost, protože respirátor sice chrání dotyčnou osobu, která jej nosí, ale naopak umožňuje rozptyl příp. viru při vydechování osobou do okolí. Jednoznačně doporučil jako ideální cestu nošení roušky a s příslušnou péčí o ni.

Představena byla také tzv. chytrá karanténa, což je elektronické trasování kontaktů nakažených lidí přes mobilní operátory či transakce platební kartou. Zmapuje se tak pohyb nakaženého člověka za posledních 5 dní. Přes call centra budou tito lidé pak osloveni, otestováni, příp. izolováni vč. dezinfekce míst, kde se nakažený pohyboval. Bude to znamenat značnou potřebu personálního posílení, kdy vypomůže krajským hygienickým stanicím armáda.