Jedná se o certifikované výrobce a dodavatele roušek, respirátorů a polomasek, brýlí a štítů, obleků, návleků a plášťů.

Praha, 22. duben 2020. CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími partnery vytvořil seznam tuzemských výrobců a dodavatelů, kteří jsou už nyní nebo v blízké době budou schopní vyrábět certifikované zdravotnické a osobní ochranné prostředky. To v praxi znamená, že mohou ihned dodávat státu. Ne všechny firmy, které roušky a další ochranné prostředky v Česku vyrábějí, příslušnými certifikáty totiž disponují. S většinou firem ze seznamu již relevantní ministerstva spolupracují nebo jednají.

V souvislosti s aktuální pandemií koronaviru vznikla ze strany státu akutní potřeba zajistit odpovídající množství certifikovaných osobních ochranných a zdravotnických prostředků pro pracovníky integrovaného záchranného systému, sociálních zařízení a dalších profesí, kterým stát tyto prostředky obstarává. S tím, jak se situace v Česku vyvíjí, je potřeba myslet na dostatečnou ochranu i v následujících měsících a pro případ obdobných situací, které v budoucnu mohou nastat. Cílem je od začátku pandemie zapojit české výrobce v maximální možné míře.

„Seznam v současné době čítá 38 firem. Při jeho tvorbě jsme vycházeli z naší Sektorové databáze dodavatelů, dlouhodobých zkušeností v oboru, průzkumu trhu a nabídek, které v uplynulých měsících přicházely na různé resorty. Snažili jsme se zahrnout všechny firmy, které mají potřebné certifikace nebo na nich momentálně pracují. Pokud však existují ještě nějaké další, které v seznamu nefigurují například z důvodu nedávné změny svého výrobního programu, budeme rádi, když se nám ozvou na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Využívat mohou také portál CoVpoint,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

Seznam obsahuje výčet tuzemských výrobců a dodavatelů roušek, respirátorů a polomasek, brýlí a štítů, obleků, návleků a plášťů. Vedle agentury CzechInvest se na jeho tvorbě podílelo Ministerstvo průmyslu a obchodu, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora, Asociace výrobců a dovozců zdravotnických prostředků, Asociace nanotechnologického průmyslu, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a další partneři.

V případě roušek tento seznam certifikovaných výrobců čítá 15 firem, například společnosti CLINITEX nebo SPUR, u respirátorů se jedná o 11 firem, mezi nimi například Refil, Moldex a Pardam. „Zmapovanou máme jejich aktuální i plánovanou kapacitu. Důležité je také upozornit, že kapacity firem jsou zejména v případě roušek a respirátorů v současné době pouze zlomkem aktuální potřeby České republiky,“ vysvětluje Reichl.

„Na základě jednání s firmami předpokládáme růst výrobní kapacity českých firem jak u roušek, tak respirátorů. Firmám, které filtry nebo jiné ochranné pomůcky historicky nevyráběly, ale mají zájem se zapojit, se snažíme pomoci například se zajištěním certifikace. Tak je tomu kupříkladu u společnosti OK Filters nebo SPUR,“ doplňuje ředitel Odboru inovací CzechInvestu Jakub Hájek.


O CzechInvestu
Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992.


Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ_2020-04-22_Zveřejňujeme seznam tuzemských výrobců ochranných prostředků, kteří pomáhají v boji proti koronaviru (1)

Seznam výrobců ochranných prostředků ke stažení zde:
Seznam tuzemských výrobců ochranných prostředků, kteří pomáhají v boji proti koronaviru

 

Fotogalerie ochranných prostředků zde:

 

SPUR Zlín od května navyšuje výrobu roušek (Zdroj: SPUR)

SPUR Zlín od května navyšuje výrobu roušek Zdroj SPUR

 

Celková kapacita produkce SPUR se v květnu zvýší o 100 % (Zdroj: fotografie SPUR)

Celková kapacita produkce SPUR se v květnu zvýší o 100 Zdroj fotografie SPUR


Roušky v Česku vyrábí například CLINITEX nebo SPUR (Zdroj fotografie: Asociace nanotechnologického průmyslu)

Roušky v Česku vyrábí například CLINITEX nebo SPUR Zdroj fotografie Asociace nanotechnologického průmyslu

Pokročilý respirátor CIIRC ČVUT obsahuje ochranný filtr FFP3 ze Sigmy Lutín (Zdroj: CzechInvest)

Pokročilý respirátor CIIRC ČVUT obsahuje ochranný filtr FFP3 ze Sigmy Lutín Zdroj CzechInvest

 

Respirátory v Česku vyrábí například Refil, Moldex a Pardam (Zdroj fotografie: Asociace nanotechnologického průmyslu)

Respirátory v Česku vyrábí například Refil Moldex a Pardam Zdroj fotografie Asociace nanotechnologického průmyslu