Ekonomická situace českých firem se kvůli koronavirové krizi výrazně zhoršuje. Přicházejí o stále více zakázek a potýkají se častěji se špatnou platební morálkou svých odběratelů. Většině firem by pomohlo, kdyby vláda prodloužila program Antivirus na pokrytí části mzdových nákladů až do konce srpna. Opatření státu v oblasti daní zatím firmám nepomáhají. Zjistil to květnový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se zúčastnilo 242 podniků.

Nejzranitelnější jsou v nynější krizi malé firmy. Z podniků, které hlásí propad zakázek o více než 40 procent, je 85 procent malých firem s méně než 50 zaměstnanci.

„Průzkum potvrdil, že problémy výrobní firmy teprve čekají. Zatím se koronavirový útlum týkal spíše služeb a retailu, průmyslové firmy hlásí propad až nyní. Výrobní firmy jsou hlavními tahouny ekonomiky, tvoří hodnotu. Doufám, že se jim dostane pozornosti a pomoci jako tomu bylo dosud u ostatních odvětví,“ podotýká místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková, a dodává: „Firmy připouštějí, že Antivirus funguje relativně dobře, přestože jej převážně hodnotí jako administrativně složitý. Z otevřených odpovědí firem je však zřejmé, že je zejména nedostatečný. Podíl státu ve výši 60 % patří k nejnižším v Evropě, a máme-li po útlumu co nejrychleji opět naskočit do co nejvyššího výkonu, abychom byli konkurenceschopní, tak by i český kurzarbeit měl být konkurenceschopný. Není to žádný dárek podnikatelům, stát si jím de facto kupuje zaměstnanost a určitou kondici ekonomiky po odeznění koronavirové krize. Podobné „šetření“ na tomto místě nebude ve finále úsporou, ale pro firmy i stát jen velkou ztrátou,“ podotýká místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Tisková zpráva SP ČR ke stažení zde:
2020_05_21_SPCR_TZ_pruzkum_koronavirus