Našli jsme živnostníky a malé firmy, kteří s inspirací jinými nebo sami úspěšně překonali krizové období koronaviru. Přestože to byli právě oni, kdo byl při pandemii nového koronaviru jednou z nejvíce zasažených skupin, mnohé z nich to překvapivě oproti všem úskalím hrdinsky ustály a krizi přijaly jako motiv ke změně k lepšímu.

V AMSP ČR jsme se rozhodli zviditelnit to, co nás toto období naučilo, jak moc jsme přizpůsobiví, samostatní a ochotní se podporovat navzájem. V AMSP ČR si vážíme všech aktivních firem, které se nespoléhají jenom na pomoc, ale samy se krizi postaví čelem, a dokonce nabídnou pomoc i ostatním firmám. Cílem je takové firmy ocenit, poděkovat jim, medializovat je a inspirovat tak další podnikatele.

Vítězem kategorie Malá firma do 50 zaměstnanců se stala společnost Porcelánová výroba Mulier, s.r.o., výrobce porcelánových domovních elektroinstalačních přístojů z Krhanic (www.mulier.cz). V jarním období koronavirové krize odstartovali prohlídku galerie vypínačů a zásuvek bezdotykově s virtuálním průvodcem a svůj obrat tak zvýšili o 30 %. Tak jako i ostatní společnosti při příchodu koronaviru řešili, jak se v krizových situacích zachovat.  Možností bylo hned několik, jako nejsnazší se zdálo přijetí podpůrných financí od státu. Firma splňovala podmínky pro čerpání podpor a díky tomu mohla zastavit výrobu a přečkat tak krizi s jistotou malé ztráty. Majitel s vědomím, že koronavirová krize nekončí a naváže na ní další pokles byznysu, se rozhodl postupovat jinou cestou. Firma připravila prohlídky galerie vypínačů a zásuvek bezdotykově, bez účasti průvodce  – ten byl pouze elektronicky na přenosovém zařízení a zákazníci byli v galerii sami. Prodejci firmy se scházeli se zákazníky přes videokonference, ztrojnásobili zároveň investice do reklamy, firma začala nabírat zaměstnance a volný čas využila k učení se nových věcí a vylepšování procesů. Tyto kroky společně způsobily meziročně skokový nárůst obratu společnosti o 30 %. V současné době dokončuje společnost Porcelánová výroba Mulier přípravu prodeje do Německa a očekává začátek prodeje v zimě. To by nadále mělo zvyšovat tržby i v případě další krize.

V kategorii Živnostník zvítězila Mgr. Zuzana Streichsbierová a její Knihkupectví Dlouhá punčocha z Bílovic nad Svitavou (www.dlouhapuncocha.cz). Malé kamenné knihkupectví zavedlo prodeje přes videohovory a online předčítání knih.

Dlouhá punčocha je malá prodejna – kamenné knihkupectví. E-shop je pouze doplňkový, úmyslně obsahuje jen zlomek v prodejně nabízených knih, protože svými cenami nemůže konkurovat velkým prodejcům. Bylo těsně před oslavou druhého výročí otevření obchodu, když byl vyhlášen nouzový stav. Stálá spolupracovnice byla dlouhodobě mimo ČR a nebylo jisté, zda si obchod bude moci dále dovolit platit brigádnice. Pronajímatel obchodu nechtěl o odpuštění nájmu ani slyšet. Školy byly uzavřeny a dvě děti paní majitelky zůstaly doma. Paní majitelka se dokázala postarat nejen o domácí výuku svých dětí, ale také zajistit doplňování nových knih do e-shopového systému, vypravovat e-shopové objednávky, zavést video-prodej (videohovor se zákazníky přímo z prodejny) a zorganizovat online předčítání knížek.

Přehled nominovaných finalistů v hlasování veřejnosti v obou kategoriích:

Kategorie: Živnostník

  • Knihkupectví Dlouhá punčocha – Mgr. Zuzana Streichsbierová, Malé kamenné knihkupectví zavedlo prodeje přes videohovory a online předčítání knih, příběh ZDE.
  • O děti postaráno z.s. – Veronika Senciová, Z minuty na minutu skončila možnost hlídání děti naživo a tak se otevřela cesta k “ONLINE HLÍDÁNÍ”, příběh ZDE.
  • Mira Košťálková. Strach rychle vystřídala chuť vysněnou kavárnu zachránit, příběh ZDE.
  • Jaroslav Málek – MAGNOLIE. Skupina profesionálních malířů nezištně pomohla v době po covidu vymalovat zdarma celou novou školu, příběh ZDE.
  • Radomil Konečný – MNT interiéry. Po vlastní vážné operaci pracoval aspoň ze židle, aby byl něco platný, příběh ZDE.

Kategorie: Malá firma

  • Porcelánová výroba Mulier s.r.o. Prohlídky galérie vypínačů a zásuvek připravili bezdotykově s virtuálním průvodcem a svůj obrat zvýšili o 30 %, příběh  ZDE.
  • Borovka Event s.r.o. Ze dne na den z eventové činnosti přešli na výrobu dezinfekčních stojanů a dokázali zvýšit běžný obrat na dvojnásobek a vyrůst tedy o 100 % a i když by měli nárok, tak nečerpají žádné státní podpory a dotace, příběh ZDE.
  • JOHN NELL. Rodinná firma JOHN NELL připravila pro zákazníky on-line prodavačku, příběh ZDE.
  • NAFIGATE Corporation, a.s. Během několika měsíců vyvinuli a uvedli na trh antimikrobiální filtr do oken, dveří a interiérů, příběh ZDE.
  • Jiří Fiala s.r.o. V období krize firma při nedostatku pracovníků urychlila zavádění automatizace a využití robotického pracoviště při výrobě chlebíčků, příběh ZDE.

Tisková zpráva ke stažení zde:
TZ-2020-10-30-Cena AMSP ČR za úspěšné a inspirativní překonání krizového období koronaviru