Jméno: Petr Březina
Název firmy: Projev s.r.o.
Pozice ve firmě: zakladatel/manažer
Obor podnikání: marketing, PR, vydavatelství
Počet zaměstnanců ve firmě: 1
Kraj: Hlavní město Praha
E-mail: info@projev.eu

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval svou firmu?

Podnikání prostupuje celý můj život. Moje rodina už před 2. světovou válkou úspěšné podnikala, ale firmu pohltil Hitler. Rok 1948 definitivně pohřbil zbylé obchodní aktivity. V roce 1993 jsem začal sám pracovat jako brigádník a stážista u různých podnikatelů. Po návratu z USA jsem založil marketingovou firmu a rozvíjel ji, až do osudného prosince 2012, kdy mě odvezla záchranka. Totálně jsem zkolaboval a upadl do prázdnoty.

Po dvouletém restartu, kdy jsem se oženil a zplodil syna, nastala ideální doba zase začít naplno pracovat. Tak postupně vznikla značka SMARTCAP – Pro děti, co mají pod čepicí a konkrétní produkty.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Pokud budu brát za začátek podnikání svůj „druhý start", tak jednoznačně rodina. Můj syn je v podstatě hlavní zákazník a jeho pouhým pozorováním se rodí nápady takřka samy. Manželka pak vytváří zpětnou vazbu ohledně praktičnosti. Spolupracovníci jsou lidé, které jsem potkal v rámci „návratové terapie" a jsou to velcí srdcaři. Jediným problémem byl počáteční kapitál, ale nakonec opět pomohla rodina.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Opět hodnotím činnosti po mém restartu. Určitě je to získání celoevropského patentu na naše dětské spací čepice včetně českého průmyslového vzoru. Tento první produkt právě v těchto dnech uvádím pod hlavičkou SMARTCAP na náš trh. A úspěchem je určitě i to, že jsem byl schopen návratu s fungující hlavou a veselou myslí.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Firma Projev je základnou pro naše rodinné podnikání a nositelem značky SMARTCAP. Letos v květnu vstupuje i do vydavatelské branže. Chystáme vydat moji první knihu Pohádky zpod Vidoule a na podzim logickou hru pro děti s pracovním názvem Spoj-to.

Spací čepici bychom chtěli dostat i na ostatní trhy EU a technicky dokončit můj další patent „dětské zdravotní čepice".

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval?

Zbytečnému nervování a stresování. Také ukvapenosti a pocitu, že všechno se musí stát teď hned. Chci pokud možno pracovat s lidmi, které bych bez váhání pozval i k sobě domů. Řekněme, že se pokouším spojit a zharmonizovat mojí rodinu s mojí prací, můj volný čas s mými přáteli a moje nápady s těmi, co je potěší a budou je využívat.