Jméno: Aleš Burger
Název firmy: Hithit.cz
Pozice ve firmě: zakladatel
Obor podnikání: crowdfunding
Počet zaměstnanců ve firmě: 3
Kraj: Hlavní město Praha
E-mail: info@hithit.cz

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval svou firmu?

Nikdy jsem vlastně nebyl zaměstnán. Už v 17 letech jsem si na kamaráda pořídil živnostenský list a začal organizovat koncerty. Ve 22 letech jsem zorganizoval první skutečně velký festival a celý tým kolem mě se zprofesionalizoval. Po 15 letech v branži event managementu jsem se začal rozhlížet po dalších příležitostech a zakládal další firmy.

V jeden okamžik jsem kromě eventové agentury spoluvlastnil závodní tým a motokárový okruh pro veřejnost, největší dealership pro luxusní vozy v Praze a crowdfundingový web Hithit.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Já začínal na počátku devadesátých let, kdy bylo všechno možné, takže o nějakých komplikacích nemohla být řeč. Ale pro každé podnikání jsou klíčoví spolupracovníci, takže to bych viděl jako zásadní pomoc i komplikaci. Dnes už po zkušenostech vím, že spoluvlastník je většinou spíše komplikace, protože musíte dělat kompromisy, na druhou stranu, kvalitní partneři mohou do podnikání vnést nové impulsy a dovednosti.

Co považujete za svůj největší úspěch?

V event managementu jsem si plnil vše, po čem jsem kdy profesně toužil. Firma funguje skvěle, máme za klienty všechny značky a firmy, které byly na našem listu „zbožných přání" jako je třeba Vodafone, Red Bull nebo Adidas. Náš závodní tým se letos stal vítězem národního poháru, tedy nejvyšší soutěže, která se dá v tomto sportu vyhrát a dealership Auto Outlet je nyní největší firmou ve svém oboru. Ale také Hithit, hned po svém vzniku, rychle získal rozhodující podíl na trhu a svou dominanci neustále zvyšuje, v plánu je expanze na další trhy v okolních státech.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

V současnosti se zaměřuji hlavně na budoucnost Hithitu. Svůj podíl v Autooutletu a motokárách jsem již prodal a eventová agentura Next Level si vede stále dobře. Ale Hithit je stále v rozvoji, je to internetový business, kde je třeba neustále pracovat na inovacích a hledat cesty pro expanzi.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval?

Jednoznačně „sezení na mnoha židlích". Pokud pracujete ve čtyřech nebo pěti firmách najednou a máte problém s delegováním úkolů, což my workoholici často máme, nakonec vás to prostě přestane bavit a místo posouvání se vpřed začnete stagnovat. I proto jsem postupně odstoupil z některých svých aktivit, odprodal podíly ve firmách, a jasně si stanovil priority. Nejdůležitější totiž je, že vás podnikání musí bavit!