Jméno: Martina Štefanková
Název firmy: Mamavis healing care, s.r.o.
Pozice ve firmě: jednatelka
Obor podnikání: výroba a prodej (zdravotní pomůcky, hračky)
Počet zaměstnanců ve firmě: členové týmu OSVČ
Kraj: Ústecký kraj

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval/a svou firmu?

U začátku mého podnikatelského příběhu stála moje malá dcera Natálka. Díky Natálce jsem přišla na nápad, jak zdokonalit tradiční Priessnitzovy zábaly. Na mateřské dovolené na podzim roku 2014 mi naše dětská lékařka při nachlazení Natálky doporučila použít zábal na hrudník podle Vincence Priessnitze. Tento zábal tvoří mokrá plena, igelit a ručník. Zábal ale nedržel na svém místě, Natálce stále padal. V jednu chvíli mě napadlo, že by se tyto tři vrstvy daly spojit do jedné. Načrtla jsem si možný tvar zábalu na papír a začala jsem hledat švadlenu, která by jej ušila dle mých představ, i s připevněním zábalu pomocí nastavitelného suchého zipu. A podařilo se.

Tak vznikl můj vlastní výrobek; univerzální zábal, který přináší uživateli komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze. A z původního Priessnitzova zábalu na dětský hrudníček vznikla postupně celá výrobková řada univerzálních zábalů dle Vincence Priessnitze, pro děti a dospělé, i na další části těla - na krk, kolena, lýtka a lokty, bačkory. A novinkami jsou zábaly na karpály a zápěstí a také čelenka na bolest hlavy.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Dalším krokem, který jsem nechtěla podcenit, bylo řešení ochrany duševního vlastnictví. Vydala jsem se cestou registrace ochranné známky, užitných vzorů a nakonec i evropského patentu. Vše na mě bylo finančně náročné, a situaci jsem řešila přijetím pomoci s penězi od společníka. Zvolené řešení se po čase ukázalo jako nesprávné, což mi přineslo řadu komplikací. Proto osamostatnění v loňském roce beru jako největší úspěch.

Věděla jsem také, že bych se měla co nejdříve soustředit na marketingovou komunikaci. Pro svoje zábaly jsem získala certifikát Regionální produkt Krušnohoří. Velkou pozornost jsem věnovala přímému kontaktu se zákazníky. V rámci pilotního ověřování jsem měla stánek na spoustě jarmarků, předváděcích akcí v lékárnách, nemocnicích apod. Povzbuzena úspěchy z kontaktu s lidmi, svými prvními zákazníky, jsem se pustila do řady jednání s provozovateli lékáren, s velkoobchody se zdravotními pomůckami a zdravotními prostředky, v nemocnicích a ordinacích soukromých lékařů, v ústavech sociální péče.

Zajímalo mě také, co na moje univerzální zábaly dle Vincence Priessnitze řeknou odborníci na inovační startupy. A tak jsem vkročila do „jámy lvové“ a přihlásila se do soutěže StartUp Go Grill. Se svými zábaly se mi podařilo zvítězit. Podařilo se mi také dostat se do středoevropského finále soutěže Startup World Cup, a získat zde cenné rady od tuzemským i zahraničních odborníků. Podobně si teď velmi vážím i úspěchu v soutěži Komerční banky NASTARTUJTE SE. Jednu důležitou věc nesmím zapomenout zdůraznit. A to je spolupráce s lidmi, kteří se mnou tvořili a tvoří tým. Protože bez prolínání různých odborností, zkušeností a obětavosti lidí, které mám kolem sebe, jejich nápadů, bych se na své cestě za úspěchem v podnikání určitě neobešla.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Vytrvalost a že jsem se přeš veškeré osobní i firemní komplikace dokázala osamostatnit a stát na vlastních nohou, díky podpoře rodiny, přátel, týmu Mamavis a zpětné vazby zákazníků. Pro maminku malé dcerky bylo a stále je toto období hodně stresující a jsem často myšlenkově “24 hodin” v práci. Zároveň jsem do podnikání šla, abych se osamostatnila a mohla dělat to, co mne baví, naplňuje a pomáhá lidem. A díky obrovské podpoře, vím, že na nic nejsem sama a jdu správným směrem. Cesta za úspěchem může být dlouhá, ale smysluplná.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

V současné době připravuji vlastní výrobu zábalů jako zdravotní pomůcky v mém domovském Klášterci nad Ohří. Nedávno jsem také založila společnost Mamavis healing care s.r.o., abych byla připravená na vstup investora, který považuji pro využití potenciálu svých výrobků za klíčový. Se zábaly dle Vincence Priessnitze jsem se vydala cestou od nápadu k jeho zhmotnění do podoby užitečných výrobků, které jsou nyní zdravotní pomůckou, a nyní přede mnou stojí výzva jejich tržního uplatnění v tuzemsku a zahraničí. Přitom počítat s tím, že v některých zemích znají spíše Priessnitzova následníka Kneippa. V hlavě mám spoustu nápadů na nové výrobky a akce, které bych chtěla pořádat i společně se Spolkem Mamavis. Je toho opravdu hodně. Ráda bych projekt Mamavis otevřela širší spolupráci. A věnovala se i nadále podnikání a propagaci cesty a myšlenky Vincenze Priessnitze, který byl dle mého géniem. A v neposlední řadě budovat vlastní firmu v přátelské atmosféře a spojit byznys s tím, že se někomu a něčemu pomůže.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval/a?

Během uplynulého roku jsem získala cennou zkušenost, že zapojení se do byznysových vztahů a distribučních sítí se bez využití znalostí a zkušeností skutečných odborníků neobejde. Nyní už také více vím, že vše potřebuje řád a pravidla, i čas pro výběr investora ke společnému budování firmy Mamavis healing care. Můj budoucí "parťák" by měl vidět věci podobně.


Martina Šfetanková a společnost MAMAVIS je letošní výherkyní grantového programu Nastartujte se 2018, GRATULUJEME!