Jméno: Šárka Pelikánová
Název firmy: Connect Economic Group s.r.o.
Pozice ve firmě: jednatelka
Obor podnikání: consulting v účetnictví, daních, mzdách a rozvoje podnikání
Počet zaměstnanců ve firmě: 14
Kraj: Hlavní město Praha

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval/a svou firmu?

Touha žít v prostředí, kde si lidé pomáhají a rozvíjejí se. Pokud chceme růst udržitelně, je potřeba spolupracovat a pracovat na sobě. Celý svůj život jsem však narážela na to, že ne každý to vnímá stejně. A tak jsem hledala možnosti, jak se podobnými lidmi obklopit. Navíc jsem každý den potkávala moji mámu, která chodila nespokojená domů z práce a nebavilo jí plýtvat svým potenciálem a schopnostmi ve firmách, kde se špatně zacházelo s klienty, kde se práce neodváděla profesionálně. Už mě to nebavilo poslouchat, tak jsem ve dvaadvaceti založila firmu. Mámě tak poskytla možnost splnit si částečně svůj sen - vybudovat firmu, kde je účetnictví kvalitní řemeslo.

Ale tím to neskončilo, dnes je CEG mnohem víc než jen splněným snem mámy. Spojujeme odborníky napříč obory, jako jsou účetnictví, daně, mzdy a rozvoj podnikání. Společně tvoříme něco tak mimořádného, jako je CEG.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Samozřejmě mi velmi pomohla máma, která s sebou do firmy přinesla neobyčejné know-how. Mít ji nablízku pro mě byla výhra v loterii. Přinesla totiž jak odbornost a profesionalitu, tak vizionářské představy o našem oboru podnikání. To však zároveň komplikovalo náš vztah. Protože jsme stále pracovaly v módu dcera-matka. A znáte to, jak to občas může vypadat doma mezi generacemi. Dnes po necelých sedmi letech podnikání mohu s klidem říci, že jsme obě pochopily, že nám jde o stejnou věc a přestaly jsme naši energii věnovat zbytečným rozhovorům. Přesunuly jsme ji do budování odkazu naší rodiny. Dnes se hrdě hlásíme ke statusu rodinná firma, i když tak trochu naruby, protože firmu jsem založila já, a máma je můj milovaný a úžasný parťák.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Schopnost stále přicházet s věcmi, které se za pár let ukáží jako samozřejmé. CEG je neuvěřitelně inovativním a někdy to možná ani neumíme pořádně docenit. Když si vezmu jakými technologiemi dokážeme spolupracovat s klienty, že jsme sami spustili první mobilní aplikaci svého druhu pro podporu správy účetnictví, že od počátku firmy je pro nás home office naprosto běžný prvek spolupráce, a že již několik let automatizujeme a robotizujeme procesy....tohle bych opravdu ráda udržela! Nechci se za pár let cítit jako firma, která dobíhá mládí. CEG běží s mladými vepředu a někdy i trošku jako zkušenější hráč ukazuje směr běhu.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Podporovat růst a vznik nových firem, ačkoliv již máme projekty, které se této oblasti věnují. Věřím, že malí místní podnikatelé mohou příznivě podporovat rozvoj lokalit, kde žijeme. A mě záleží na tom, kde trávím většinu svého času, kde budou vyrůstat mé děti, a kde možná jednou zestárnu. Proto máme i vzdělávací multifunkční program pro podnikatele, kteří chtějí řídit a rozvíjet své firmy na základě dat a podložených informací. A zde vidím velký potenciál. Vytváříme nové médium, které nabízí lidem zajímavá témata a která je mohou inspirovat a motivovat k plnění jejich nejen podnikatelských snů.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval/a?

Věřím, že vše je tak, jak má být. Že situace, kterými jsme si prošli nám nabídli ta nejlepší školení našeho života. Je jen na nás, jak budeme se získanými informacemi pracovat. Co mohu ale určitě doporučit ostatním, vybírejte poctivě, s kým spolupracujete. Mohou to být jak vaši dodavatelé, zaměstnanci, tak klienti. Nepodbízejte se každému a opravdu zjistěte, kdo je váš typický zákazník a jakou hodnotu mu přinášíte. Vaše podnikání nemusí být pro každého. Vždyť i chleba si každý kupujeme podle svých vlastních preferencí. A tak to funguje u všech produktů a služeb. Hlavně buďte sví a nezapomínejte, proč jste začali podnikat.