Jméno: Žil Vostalová
Název firmy: OFFORM3D (grantový projekt)
Pozice ve firmě: módní designérka, odborný řešitel grantu
Obor podnikání: módní design
Počet zaměstnanců ve firmě: 5
Kraj: Hlavní město Praha

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval/a svou firmu?

Po studiích módní tvorby a zkušenostech v zahraničí, kde jsem se zabývala využitím digitálních technologií v módě, jsem se vrátila zpět do Čech a zjistila, že trend digitalizace módní tvorby se Čech zatím moc nedotkl. V digitalizaci módy spatřuji mnoho prospěšných věcí, z nichž nejvíce se mnou rezonuje dematerializovaná konstrukce návrhu, nenákladná varianta cestování a možnost následného vyhotovení, neboť střih se dá vytisknout a požadovaný design zhotovit.

Tak jsem se rozhodla, že tomuto novému oboru zasvětím svojí práci a budu ho propagovat. Oslovila jsem poradenskou společnost ILA, s.r.o. a ve spolupráci s nimi nyní realizujeme projekt, zaměřený na rozvoj aktivit prvního PhyGital Fashion Hubu v Praze s názvem OFFORM3D. Studio se zaměřuje na propojování technologií a módy. Primárně se tedy věnujeme digitální vizualizaci oblečení, vyhotovování 3D skenů lidských postav a edukaci/poradenství v této oblasti pro školy, designéry a SME.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Rozhodně mi velmi pomohla ILA zorientovat se v českém prostředí a také tím, že mi věří. Složité pro mne bylo, a dosud mi to přijde trochu komplikované, pochopit zákonitosti podnikání. Veškeré záležitosti související s businessem jsou pro mne nové, a tak jsem ráda, že jsme s ILA dali dohromady šikovný tým, který pomalu posouvá myšlenku kupředu. Na začátku byla komplikací omezená kapacita, tedy zvládnout vše takřka v jedné osobě. Po sestavení týmu a zaučení kolegů se mohu více soustředit na hlubšímu zkoumání zavádění digitalizované módy do praxe, její propagaci, edukaci i komunikaci s potencionálními klienty. Když se zavádí zcela nebo hodně odlišné přístupy, tak někteří lidé si to umí těžko představit. Pro mnoho lidí je digitalizace oblečení a hledání nových business modelů stále těžko představitelná, ale po osobním kontaktu a konzultaci se setkáváme se ale spíše s pozitivními reakcemi.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Za největší úspěch považuji, že se s pomocí ILA podařilo najít peníze na otevření studia OFFORM3D a umožnilo mi to například organizovat mezinárodní Mixed Reality Workshop "How To Wear It?", který proběhl koncem května.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Pokračovat a jít si za svým. Se členy týmu OFFORM3D pracuji na digitální kolekci oblečení, která aspiruje na to být vyhotovena i ve fyzické podobě. Dále připravujeme workshopy pro zájemnce o digitalizovanou módu a účastnit se odborných akcí, kde budu existenci a využití digitální módy propagovat. Naše studio se stěhuje z malířského studia na Vinohradech do SmetanaQ na Smetanově nábřeží, kde se tak staneme součástí tamní mladé designérské komunity. Na to se velmi těším.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval/a?

Řekla bych, že z každé zkušenosti, i té negativní se dá těžit.