Jméno: Jiří Matela
Název firmy: Comprimato
Pozice ve firmě: CEO
Obor podnikání: Software
Počet zaměstnanců ve firmě: 6
Kraj: Jihomoravský kraj

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval svou firmu?

Poměrně dlouho jsme se bavili výzkumem a optimalizacemi kompresních algoritmů tak, aby byly velice rychlé a efektivní i v podmínkách běžných počítačů. V průběhu času se ukázalo, že v této oblasti dokážeme konkurovat nejlepším týmům na světě a že o naše algoritmy je skutečný komerční zájem.

Comprimato tedy urychluje kompresi videa a obrázků tak, aby například filmová studia mohla dodávat filmové kopie do kin v kratších intervalech. Nebo aby rozsáhlé digitální archivy dokázaly zpracovávat velké objemy obrazových dat na výrazně kompaktnější výpočetní infrastruktuře.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Comprimato je stále na začátku podnikání. Pomohla nám investice, kterou jsme nedávno získali, pomohl nám JIC, pomohli nám mentoři, se kterými jsme mohli pracovat.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Ty velké úspěchy doufám teprve přijdou. Úspěchem pro nás je, že v některých oblastech jsme opravdu v čele pelotonu a podařilo se nám prošlápnout cestu na které se před námi všichni ztratili. Úspěchem byl i zisk investice ve velice krátkém časovém horizontu. A pro mě osobně je úspěchem i to, že se nám daří přitahovat velice talentované lidi.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Kontinuálně rozšiřujeme náš tým a plánujeme vstup do nových odvětví, kde vidíme další uplatnění pro naši technologii. Zároveň pracujeme na optimalizaci dalších kompresí, což nám pomůže upevnit naši pozici na trhu. Naše algoritmy bychom chtěli v brzké době dostat i do vesmíru.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval?

Nemohu říct, že bychom někde vyloženě narazili na nepřekonatelný problém. Řešení se vždycky najde, jen to stojí někdy trochu více sil. Různé drobnosti řešíme každý den. Důležité je se s tím poprat a jít dál.