Jméno: Lukáš Koudelka
Název firmy: Jordi's chocolate
Pozice ve firmě: chocolatier, marketing & sales directo
Obor podnikání: výroba čokolády
Kraj: Hlavní město Praha

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval svou firmu?

Před 15 lety jsem začal pracovat ve firmě rodičů. Z malé lokální firmy jsme se za tu dobu vypracovali v mezinárodně uznávanou překladatelskou agenturu a jazykovou školu, která působí v 10 zemích.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Vypracovat se v rodinné firmě do vedení společnosti samozřejmě není jednoduché. Chce to velkou trpělivost na obou stranách. Začínal jsem opravdu od píky, když jsem jako student razítkoval faktury a nosil dopisy na poštu. Prošel jsem si pozicemi od projektového manažera po marketingového manažera a až mnohem později jsem dostal na starost řízení celé firmy. Bylo to krůček po krůčku, ale trvalo to hodně dlouho. Možná v jiné firmě by byl ten kariérní postup rychlejší, ale domnívám se, že to stálo za to.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Za posledních 7 let se nám podařilo zpětinásobit obrat firmy a založit kanceláře v dalších 8 zemích.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Zatím jsme spokojeni, firma roste ročně o 20-30 procent a my si nechceme vzít velké sousto, protože potom by mohlo být těžší udržet kvalitu a řízení firmy. Naším cílem je udržet takovýto růst do budoucna. Výhledově uvažujeme např. o otevření kanceláře v Šanghaji, protože poptávky asijských jazyků jsou stále častější.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval?

Na základě svých zkušeností bych vždy vybíral kvalitní zaměstnance bez jakýchkoliv kompromisů. Pozitivní vývoj naší firmy je v posledních letech z velké části založen na vynikajícím týmu interních a externích pracovníků.