Jméno: Petr Ocásek
Název firmy: click2stream
Pozice ve firmě: CEO
Obor podnikání: IT, software
Počet zaměstnanců ve firmě: 6
Kraj: Hlavní město Praha
E-mail: petr@ocasek.cz

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval svou firmu?

Před mnoha lety to byla brigáda při škole. A z brigády se stala postupně firma. První, a pak druhá, a pak další. Postupně se ze mne, z technika, stával byznysmen. Nejdříve jsem dělal to co umím, pak jsem už přemýšlel spíše nad tím jak se odlišit, jak vydělat peníze, jak uspět na globálním trhu, jak změnit svět.

S poslední firmou click2stream jsme ještě stále ve fázi startupu, ale máme zákazníky z cca 30ti zemí a rosteme o 300 zákazníků měsíčně.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

V úplných začátcích to bylo jednoduché – byla to spíše živnost – prodával jsem to co umím udělat rukama a hlavou. Chyběli nám hlavně zkušenosti, o velkých byznysmenech jsme jen četli v časopisech.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Od začátku se mi daří dobře budovat síť kontaktů, což usnadňuje získávání zakázek, hledání investorů, partnerů i zaměstnanců. Baví mne neustále se vzdělávat a číst, což mi umožňuje znát novinky v oboru a lépe předvídat jeho budoucí vývoj. A nakonec se myslím docela dobře učím z vlastních chyb – nyní doufám, že jsem udělal už většinu!

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Postavit globální firmu s milionem zákazníků. Naučit se, jak se dělá opravdu velký a rychle rostoucí byznys. Ve výsledku má velká firma velikou moc – jaké lidi zaměstná, vybírá si kde bude platit daně, jaké neziskové projekty či vzdělávací instituce podpoří. A to mne láká – ovlivňovat své okolí k lepšímu.

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval?

  1. Budovat firmu bez šance na to, že bude patřit mezi top3 ve svém oboru a regionu. Čím ten region bude větší (okres, ČR, EU, svět), tím lépe.
  2. Být měkký na zaměstnance a zároveň těm nejlepším dávat stejně prostoru jako průměrným.
  3. Dělat něco, co mne nebaví.