Jméno: Jan Hlavsa
Název firmy: Fondee s.r.o.
Pozice ve firmě: co-founder
Obor podnikání: fintech
Kraj: Hlavní město Praha
E-mail: honza@fondee.cz

Co Vás přivedlo k podnikání, jak byste v 5 větách charakterizoval/a svou firmu?

S manželkou Evou jsme se po téměř deseti letech vrátili z Londýna, kde jsme oba nejdřív studovali a poté pracovali. Nápad na založení Fondee přišel krátce po tom. Na českém trhu nám totiž chyběla služba, přes kterou by bylo možné snadno a transparentně investovat do tzv. ETF, tedy fondů, které sdružují akcie a dluhopisy. Ve Velké Británii jsou takové služby už zavedené a my jsme je sami využívali ke zhodnocování úspor.

Co vám na začátku podnikání pomohlo a co vám naopak komplikovalo život?

Na začátku nám velmi pomohlo, že jsme měli uspořené vlastní peníze, které jsme mohli využít k rozběhnutí Fondee. Dává to svobodu v rozhodování. Komplikace samozřejmě byly, hlavně protože se pohybujeme v oblasti finančních služeb, které jsou velmi regulované.

 

Co považujete za svůj největší úspěch?

Fondee jsme oficiálně spustili v lednu a v létě už jsme překročili 600 aktivních klientů. Zpětně bereme jako velký úspěch, že naše služba funguje i přesto, že jsme ji spustili dva měsíce před největším propadem finančních trhů od roku 2008. Nejen, že nás klienti neopustili, ale v trhy se zase obrátili a v tuto chvíli je 99 % našich klientů v plusu.

 

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Do konce roku se chceme překonat tisíc klientů, další rok přidat alespoň další dvě tisícovky. A protože služba se v Česku osvědčuje, určitě je ve hře i expanze do dalších zemí.

 

Čeho byste se na základě vlastních zkušeností již vyvaroval/a? 

Vyvaroval bych se nerealistických plánů ohledně růstu firmy. Snažíme se držet malý, ale efektivní tým. U mnoha startupů je vidět, že se snaží co nejrychleji růst, jenže je pak jejich fixní náklady “sežerou zevnitř”. Bohužel se to často stává i firmám postaveným na dobrém nápadu, který by jinak určitě fungoval.